Czy warto kupić używane opony?

Eksploatacja samochodu bywa kosztowna, dlatego kierowcy szukają wszelkich możliwych sposobów, aby na niej zaoszczędzić. Jednym ze sposobów zaoszczędzenia na aucie jest kupno opon używanych. Często wynika to z naiwności kierowców, którzy ulegają hasłom z ogłoszeń: „prawie jak nowe”, bieżnik jak u nowej opony”, „cztery w cenie jednej”. Czy warto kupować używane opony? Czy warto wierzyć w hasła reklamowe? Mając na uwadze jak tanio można kupić nowe opony w sieci, np. na  www.opony-guru.pl, używane opony mogą okazać się nie najlepszym pomysłem.

 

Zakup używanego ogumienia obarczony jest sporym ryzykiem, ponieważ nawet te opony, które na zdjęciu prezentują się doskonale, mają głęboki bieżnik, mogą posiadać ukryte wady. Wielu wad nie dostrzeżemy przed montażem opony u mechanika. Podczas montażu może okazać się, że zakupionej używanej opony nie da się wyważyć. Taka opona nie nadaje się do bezpiecznej jazdy.

Zakup używanej opony należy traktować jako ostateczność. Lepiej kupić używane ogumienie niż zakładać zużyte opony, które na pewno będą niebezpieczne. Używane opony powinniśmy kupować wyłącznie w sklepach lub u dilerów. Na pewno nie przez internet. Takie opony musimy bowiem przed zakupem dokładnie obejrzeć.

Jakie wady mogą posiadać używane opony?

Często spotykaną wadą w oponach używanych jest wyząbkowanie. Usterka ta polega na tym, że bieżniki w oponie zużywają się nierównomiernie. Gdy patrzymy na oponę z profilu przypomina ona piłę, niestety dla niewprawionego oka ta usterka jest praktycznie nie do wychwycenia. Na szczęście usterka ta nie wpływa na bezpieczeństwo jazdy, a jedynie na komfort. Dość często spotykaną wadą u używanych opon jest zniszczona stopka podczas nieprawidłowego montażu. Co ważne, takie opony nadają się tylko do wyrzucenia. Wielu kierowców łapie się na zakup takich opon przez internet, bo wyglądają jak nieużywane, a mają dodatkowo bardzo atrakcyjną cenę. Ta wynika po prostu z faktu, że sprzedający może je, albo wyrzucić na śmietnik, ale spróbować sprzedać przez internet.

Bardzo często można spotkać w sieci ogłoszenia, na których do kupienia się praktycznie nowe opony i to w bardzo atrakcyjnych cenach. Szczególnie ostrożnie należy podejść do tego typu ogłoszeń od osób prywatnych. Dobrze wyglądające na pierwszy rzut oka opony mogą posiadać wady produkcyjne dyskwalifikujące je z użytkowania.

Inne problemy z używanymi oponami to głębokość bieżnika, wiek opony, lub opony sprzedawane w komplecie, a pochodzące z kilku aut. Jeżeli chcesz uniknąć kłopotów, to zdecydowanie powinieneś postawić na zakup nowych opon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *