Jak rozpoznać złego mechanika?

Samochód to wydatek, na który wiele osób zaciąga spłacane latami kredyty. Nic dziwnego zatem, że od mechaników oczekuje się usług najwyższej jakości i prawidłowego podejścia do pojazdu. Na nieszczęście jednak, nie wszyscy specjaliści od samochodowych napraw rozumieją swoją odpowiedzialność. Oto, jak poznać, że pora poszukać kompetentnego mechanika.

Oznaka 1: Mówi tak, żeby Klient go nie zrozumiał

Często zdarza się, że kierowcy mają ograniczone pojęcie o tym, jak działają poszczególne komponenty pojazdu. Wielu nieuczciwych mechaników wykorzystuje ten fakt, dodatkowo wprowadzając zamęt w głowie klienta poprzez wykorzystanie specjalistycznej terminologii. Otwiera to pole do manewru, dzięki któremu niedoświadczonemu Klientowi można sprzedać dodatkowe usługi.

Jeśli zatem od swojego mechanika wychodzicie skonfundowani i przytłoczeni, rozejrzyjcie się za innym warsztatem.

Oznaka 2: Nie pokazuje wymienianych części

Specjaliści sklepu z częściami samochodowymi 123felgi.pl podkreślają, że jeśli dany element samochodu należy wymienić, dobry mechanik udowodni Wam tę konieczność poprzez pokazanie uszkodzonego elementu. Nigdy nie należy wierzyć na słowo, że dana część musiała zostać usunięta. Profesjonalista zawsze znajdzie chwilę, by wskazać uszkodzenie i wyjaśnić, dlaczego konieczna była wymiana.

Oznaka 3: Gra na emocjach i strachu

Wyjątkowo nieetycznym manewrem, na który pozwalają sobie niektórzy mechanicy, jest mniej lub bardziej subtelne zastraszanie Klienta.

Komentarze takie jak: “taki stan Pana samochodu to proszenie się o wypadek”, są co najmniej nie na miejscu. Dobry mechanik nigdy nie zacznie odnosić się do bezpieczeństwa Waszego i Waszych bliskich tylko po to, by wymusić na Was zakup dodatkowych usług lub części.

Oznaka 4: Naprawy przeprowadza “grupowo”

Jeśli prosiliście o zmianę żarówki, a okazało się, że mechanik dodatkowo zmienił olej, dopompował opony, przeprowadził testy akumulatora, halumców i geometrii kół – uprzejmie podziękujcie i poszukajcie innego warsztatu.

Oznaka 5: Nie zabezpiecza samochodu przed zabrudzeniami i uszkodzeniem

Osad, olej, smar i wszelkiego innego rodzaju zabrudzenia na co dzień noszone są na ubraniach pracowników. Może się zdarzyć, że samochód wróci do Was z tapicerką pokrytą ciężkimi do usunięcia plamami, ale to Wy będziecie musieli zapłacić za jej wyczyszczenie. Dobry mechanik powinien zabezpieczyć pojazd przed takimi zabrudzeniami.

Usterki w trakcie naprawy również nie należą do rzadkości. Profesjonalny mechanik weźmie pod uwagę, że przy usuwaniu niektórych elementów, coś może się złamać lub odgiąć. Upewnijcie się, że w danym warsztacie koszty zamiany uszkodzonych elementów są wliczone w końcową cenę lub pokryte przez mechanika.

Oznaka 6: Jest nieterminowy

Profesjonalny mechanik potrafi sprawnie ocenić, na kiedy samochód będzie gotowy i bezwzględnie dotrzymuje terminu. Wystrzegajcie się warsztatów, które notorycznie przesuwają termin finalizacji naprawy, szczególnie, jeśli powody ku temu są niejasne.

Oznaka 7: Nie odpowiada za swoje błędy

Przed zostawieniem samochodu w rękach mechanika, upewnijcie się, jakie są warunki gwarancji na jego usługi i części, które montuje. Niekompetentna osoba z pewnością będzie unikać odpowiedzialności za swoje błędy. Gwarancja, najlepiej w pisemnej formie, jest prawidłowym sposobem na zabezpieczenie się przed warsztatową nieuczciwością.

Rozsądek, czujność i krytyczne podejście do pracy warsztatu to najlepszy sposób na przekonanie się, czy dany mechanik godny jest zaufania. Wybór odpowiedniej osoby to kluczowa sprawa, od której zależy komfort i bezpieczeństwo poruszania się Waszym pojazdem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *